IPB

Selamat datang Tetamu ( Masuk | Daftar )

Reply to this topicStart new topic
> Caruman KWSP sbyk 8%, Bermakna kita kena bayar lebih cukai pendapatan..
mat.g™
kiriman Nov 19 2008, 12:52 PM
Kiriman #1

Eksekutif

Kumpulan: Moderator
Kiriman: 742
Sertai: 2-June 08
Daripada: Saujana Putra
No. Ahli: 4

Ok kita pk secara logik formula, sbg contoh katakan gaji pokok bulanan ialah RM4000.

- Jika potongan KWSP bulanan anda ialah 11% ( RM400 ), pendapatan kena cukai = RM3560, cukai pendapatan = RM77.
- Jika potongan KWSP bulanan anda ialah 8% ( RM320 ), pendapatan kena cukai = RM3680, cukai pendapatan = RM109.

Kesimpulan: Jika anda pilih untuk mencarum 8%, anda kena bayar cukai pendapatan lebih kepada kerajaan,
yang mana membuat kerajaan bertambah kaya, tetapi daripada contoh ni kita nampak wang tidak mengalir ke dalam pasaran pon. Sebaliknya wang itu pergi masuk poket kerajaan secara langsung melalui lebih besar jumlah cukai yang kita perlu bayar setiap bulan kpd LHDN. Jadinya situasi atau formula sebegini tidak akan membantu langsung ekonomi rakyat.

Apa tujuan kerajaan sebenarnya? kalau sekadar 3% drp RM4000 pon hanya tambahan RM120 yg boleh dibelanjakan.. baik lagi menyimpan jumlah itu utk hari tua.. lain lah kalau jumlah 3% tu dikecualikan langsung drp cukai.. at least kita boleh melabur balik jumlah itu dalam ASB ke Unit Trust ke.. emm risau jika ada agenda tersembunyi drp kerajaan bukan utk kepentingan rakyat tetapi utk kepentingan kerajaan semata2.

p/s: bukan nak condemn krjn semata2.. cuma nak kita sama2 pakat fikir tentang hak kita sbg rakyat. hmm.gif

--------------------
matg.net
My Focal 2.0
Go to the top of the page

+Quote Post
jebat84
kiriman Nov 19 2008, 01:10 PM
Kiriman #2

Bukan Eksekutif
*

Kumpulan: Member Rasmi
Kiriman: 38
Sertai: 12-November 08
No. Ahli: 224

betul gak apa ko ckp. mcm tu kena isi borang la biar duit msuk ke kwsp.

+Quote Post
bakteria
kiriman Nov 19 2008, 05:17 PM
Kiriman #3

Eksekutif Junior
**

Kiriman: 159
Sertai: 18-November 08
No. Ahli: 273

kan kita diberi pilihan untuk membuat caruman 8% atau 11%...so aku sarankan tetap dengan 11% mcm dlu...tk bnyk beza dari segi kewangan kita sekarang kalau kita membuat potongan 3% tu...tapi akan ada bnyk beza pada simpanan kita jumlah 3% tu...

--------------------
Good 2 View Nice 2 Imagine

+Quote Post
mat.g™
kiriman Nov 19 2008, 09:20 PM
Kiriman #4

Eksekutif

Kumpulan: Moderator
Kiriman: 742
Sertai: 2-June 08
Daripada: Saujana Putra
No. Ahli: 4

QUOTE (bakteria @ Nov 19 2008, 05:17 PM) *
kan kita diberi pilihan untuk membuat caruman 8% atau 11%...so aku sarankan tetap dengan 11% mcm dlu...tk bnyk beza dari segi kewangan kita sekarang kalau kita membuat potongan 3% tu...tapi akan ada bnyk beza pada simpanan kita jumlah 3% tu...

betul tu baik kekalkan 11% tu la.. bagi aku ni bukan idea bijak la.. apa sgtlah jumlah 3% tu kpd mereka yg bergaji kecik.. sbb motif krjn kononya nak bantu golongan berpendapatan rendah.. lain lah kpd mereka yg bergaji besar spt 10K sebulan(3%=RM300).. biasa yg bergaji besar ni tak pandang pon setakat ratus2 ni.

persoalannya, sepatutnya sape2 yg nak dpt 3% tu yg perlu buat permohonan(pergi isi borang dekat kwsp).. ni sebaliknya yg nak kekal 11% pulak yg kena pergi buat permohonan.. tak kan pelik tu.. sbb aku yakin majoriti nak kekalkan 11%.. doh.gif

--------------------
matg.net
My Focal 2.0

+Quote Post
bakteria
kiriman Nov 20 2008, 09:05 AM
Kiriman #5

Eksekutif Junior
**

yang tu mmg pelik...sepatutnya sesapa yg nak kekalkan dengan keadaan asal iaitu 11% tkyah la nk apply apa2 pn...biar ja trus stay cmtu...dan sesapa yg nk kurangkan caruman yg perlu buat permohonan pengurangan...ni terbalik lak...tk paham aku...benda ni seolah olah cmni la:

aku sekolah di sekolah A masa di form 3...then aku nak stay di sekolah tu...selamber la stay...kalau aku nk pindah ke sekolah B baru la aku apply sekolah B...tapi yg terjadi sekarang...kalau aku nk stay di sekolah A kena wt permohonan...dan kalau aku nak pindah ke sekolah B g cmtu je...tk ke jadi pelik???

--------------------

+Quote Post
wandisini
kiriman Nov 20 2008, 10:23 AM
Kiriman #6

Eksekutif Junior
**

Kiriman: 129
Sertai: 11-November 08
Daripada: Red Giant Selangor
No. Ahli: 217

QUOTE (bakteria @ Nov 20 2008, 09:05 AM) *
yang tu mmg pelik...sepatutnya sesapa yg nak kekalkan dengan keadaan asal iaitu 11% tkyah la nk apply apa2 pn...biar ja trus stay cmtu...dan sesapa yg nk kurangkan caruman yg perlu buat permohonan pengurangan...ni terbalik lak...tk paham aku...benda ni seolah olah cmni la:

aku sekolah di sekolah A masa di form 3...then aku nak stay di sekolah tu...selamber la stay...kalau aku nk pindah ke sekolah B baru la aku apply sekolah B...tapi yg terjadi sekarang...kalau aku nk stay di sekolah A kena wt permohonan...dan kalau aku nak pindah ke sekolah B g cmtu je...tk ke jadi pelik???

betul tu
aku setuju dgn pandangan ko

memang pelik

ada agenda ni...

--------------------
>>>>>>>>>>> www.wandisini.net <<<<<<<<<<<<<<

+Quote Post
munger
kiriman Nov 20 2008, 10:37 AM
Kiriman #7

Eksekutif Junior
**

Kiriman: 184
Daripada: not at my desk
No. Ahli: 271

klu betul depa nk tlg org berpendapatan rendah xkn xleh nk wujudkan skim len..kenapa mesti ubah sistem yg dh sedia elok?

--------------------
budak2 men kotak..men kotak tepi sungai..oi bahaya tuh

+Quote Post
muz
kiriman Nov 20 2008, 11:59 AM
Kiriman #8

Bukan Eksekutif
*

Kiriman: 50
Sertai: 9-October 08
Daripada: penang
No. Ahli: 108

aku mmg dok cari borang tak nak potong caruman aku.. klu potong pun bukan untuk orang lain untuk aku jgk lg pun dit 2 la aku nak guna bila aku dah tua nanti.......

+Quote Post
wandisini
kiriman Nov 20 2008, 12:24 PM
Kiriman #9

Eksekutif Junior
**

Kiriman: 129
Sertai: 11-November 08
Daripada: Red Giant Selangor
No. Ahli: 217

petikan dari site kwsp
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Penting: Borang Bagi Mengekalkan Caruman Pekerja Pada Kadar 11% Boleh Diperolehi Mulai 1 Disember 2008

Ahli yang dihormati,

Kadar Berkanun Caruman bulanan pekerja ahli Kumpulan Wang Simpanan Pekerja (KWSP) akan dikurangkan sebanyak tiga peratus dari 11 peratus kepada 8 peratus, berkuatkuasa mulai gaji Januari 2009 untuk tempoh dua tahun.

Ahli yang ingin mengekalkan caruman pada kadar 11 peratus boleh berbuat demikian dengan mengisi Borang KWSP 17A (AHL). Borang yang lengkap diisi perlu dikemukakan kepada majikan masing-masing untuk diserahkan kepada KWSP.

Jadual caruman bulanan dan borang terbaru untuk tujuan ini boleh diperolehi mulai 1 Disember 2008 dari mana-mana cawangan KWSP atau dimuat turun dari laman web ini.

sumber : http://www.kwsp.gov.my/index.php?ch=p2news...ent&ac=2740

borang permohonan
http://www.kwsp.gov.my/index.php?hdl=bin&rp=315

--------------------
>>>>>>>>>>> www.wandisini.net <<<<<<<<<<<<<<

+Quote Post
bakteria
kiriman Nov 20 2008, 03:23 PM
Kiriman #10

Eksekutif Junior
**

klu betul depa nk tlg org berpendapatan rendah xkn xleh nk wujudkan skim len

nk wujudkan skim lain? hahahah...(jgn mimpi)

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 pengguna membaca topik ini (1 Tetamu dan 0 Pengguna tidak dikenali)
0 Ahli:

Versi Ringkas Masa sekarang: 13th May 2024 - 06:26 PM